National Spanish Exam Winners

0
879

Spanish LogoTwo-hundred nineteen students from North and South High Schools are winners in the National Spanish Exam, sponsored by the American Association of Teachers of Spanish and Portuguese.

Their teachers at North High are Department Head Madalyn DeLuccia, Caitlin Gorta Healy, Isrrael Henriquez, Bessie Karanikolas, Christopher Pipala and Alison Silk. The South High Spanish teachers are Department Head Gala Handler, Fatima Colman, Geraldine Finazzo, Ana Tavares and Brooke Zaiff.

North High School

Level 1. Gold: Magny Nabavian; Silver: Jonathan Sasson; Bronze: Dina Aziz, Valerie Davoodzadeh, Laura Hakakian and Michelle Nazar; Honor: Aron Lakatos, Camryn Lessing, Brooke Rahmanan, Kimber Simchayof, Joshua Wigler and Ariella Yahoudaee.

Level 2. Gold: Jason Beeferman, Carolina Carneiro, Michael Cohenmehr, Aaron Geula, Michelle Goh, Yoel Hawa, Aviya Litman, Molli Mamiye, Sharona Moradi and Sarah Tang; Silver: Andrea Carrillo, Nicole Hirsch, Sasha Kashanian, Timothy Lee, Tamar Levy, Shannon Liu, Limor Makhani, Daniela Schwartz, Jennifer Shamash, Erica Smiley and Rachel You; Bronze: Vanessa Anderson, Carly Campbell, Sara Chitsaz, Andrew Iryami, Simon Lerner, Isabella Mirro, Isabelle Sarraf, Rachel Schlusselberg and Brandon Villegas; Honor: Jeremy Ahdoot, Benjamin Ajodan, Jacob Asherian, Sophia Askari, Kayla Bakhshi, Daniella Balakhane, Samuel Calto, Lily Guggenheimer, Noah Hakim, Elliot Hakimian, Maya Hofman, Noah Hanover, Allison Hope, Kyle Kamali, Shi-In (Daniel) Kim, Sabrina Messite, Chloe Namdar, Chloe Noghreh, Karyn Simchayof and Shoshanna Tokar.

Level 3. Gold: Lauren Hakimi, Courtney Hakimian and Keiry Rivera; Silver: Avery Nabavian; Bronze: Meital Agagi, Sidney Boker, Sarah Dayan, Natasha Dilamani, Julia Doppelt, Simona Fine, Emily Hakimi, Reuven Polvanov, Rachel Rothbaum, Celine Shamash, Amy Shteyman, Marc Zalta and Elaine Zhang; Honor: Michael Amrami, David Baravarian, Talia Bina, Joy Chang, Sarah (Sarit) Gad, Roger Hyman, Jessica Lalehzar, Victoria Liu, Darby Moezinia, Shannon Nassi, Zachary Neman, Joshua Nouriyelian, Amanda Sanders, Sandra Shaoolian, Jacqueline Slobin, Aral Soykan, Rebecca Yaminian and Sharlene Zar.

Level 4. Silver: Melina Cornejo; Bronze: Rachel Berkower, Daniel Hirsch, Suyun Catherine Kim, Vanessa Kordmany, Joseph Taied and Katie Tropp-Levy; Honor: Laura Bokser, Gabriella Burgos, Arlette Dilmanian, Julia Goldsamt, Jordan Greiff, Eden Janfar, Leah Klempner, Erica Levy, Lauren Rahmanim, Matthew Weinstein and Deborah Yadidi.

Level 5. Silver: Danielle Ganjian; Honor: Alessandra Antuzzi, Danielle Ganjian and Gabriela Rodriguez.

South High School

Level 2. Gold: Kristin Hon, Joyce A. Lee and Joyce Lee; Silver: Elana Amir, Sienna Gonzalez and Trinity Wang; Bronze: Raul Calderon, Weiting Hong, Nicole Marinescu, Hermes Serpas and Eric Yang; Honorable Mention: Adrian Atahualpa, Patrick Duan, Paden Dvoor, Scott Goodman, Kenneth Hahn, Hannah Kareff, Zhi Jian Long, Jacob Raphael, Rachel Sakol, Carlos Sandoval, Rachel Schneider, Miriam Shamash, Sarah Shamash, Antonella Velaoras and Sophie Williams.

Level 3. Gold: Kelley Chiu and Kimberly Lu; Silver: Victoria Chiu, Kelly Foo, Daniel Kim, Megha Reddy and Anthony Xiang; Bronze: Angelina Eapen, Vanessa Fazzini, Jacob Glueck, Shawn Kang, Benjamin Kobliner and Jenny Li; Honorable Mention: George Amentas, Salvatore Angelaras, Jake Dieber, Hannah Dienstag, Jeremy Feng, Sean Fishbein, James Kim, Stacey Leon Dejesus, XiaoLing (Lee) Li, Derek Lin, Emma Motelson, Florence Ning, Annie Park, Christopher Park, Mona Peng, Lauren Perlman, Alexandra Rigos, Michael Rose, Silvana Seidita, Mansi Shah, Adam Sperling, Michael Sun, Samuel Tello, Eugene Yi, Brian Volk and Boyang (John) Zhang.

Level 4. Gold: Aram Baghdassarian, Benjamin Newman and Melody Yang; Silver: Aren Kalash, Karan Thadhani and David Yuan; Bronze: Sophia Estrada, Lucia Geng, Jessalyn Li, Christine Suh, Shrinath Viswanathan and Alex Yuan; Honorable Mention: Gianna Coluccio, Angie Cordoba, Ajay Dheeraj, Jorey Garcia, Isabella Harnick, Julia Lopez, Justin Ning, Alexis Pramberger, Haley Raphael, Lauren Reiss, Robert Sirotkin, Elizabeth Smith, Jaysen Zhang and William Zheng.

Level 5. Silver: Emily Bae, Brenda Nava, Tina Pavlovich and Annie Yang; Honorable Mention: Julian Balkcom, Stephanie Chang, Julia Mashall, Haarika Reddy, Elizabeth Voigt and Michelle Mu Yang.

Leave a Reply